Pitanja i odgovori u vezi autobusa

Autor Marko_BL417, 16 07, 2017, 00:17:52 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 5 Gosti pregledava ovu temu.

Dani

Citat: The_Dubster  u 26 07, 2021, 08:18:28 PRIJEPODNE
Sprinter i Iveco ti ne bi smio uzimati 16-20 litara.... Toliko trebaju da troše minibusevi 27+ sjedišta. Oni bi trebali do 15 uzimati u normalnim okolnostima vožnje.
Mi smo par tura isli sa punim sprinterom i putnika i prtljaga za Bijeljinu. 11 litara potrošnja. Što je mene iskreno zadivilo. Jednu turu sam imao 18 putnika, 15tak kofera i jednu malo težu pošiljku.,  isto tako i u povratku. Za 650 kilometara potrosnja 72 litra. Znaci preopterecen bio. A znalo je bit i 65 litara kad nije bio opterecen.
Otokar  vectio na 650km potrosi od 120 do 125 litara (18.5 do 20 l na 100km)
Starliner na istoj razdaljini potrosi 185 do 195 litara, prosjej 29l na 100km
Neoplan skyliner 31-32l.

Dobro, linija je teska, ima dosta stanica, gradova, stajanja, Komar, Majevica itd itd. 
Ali po meni ovaj Otokar ima idealnu potrosnju, jos ima 39 sjedista, komercijala cista [emoji1787][emoji1787]


Poslano sa mog SM-A515F koristeći Tapatalk


The_Dubster

#106
pa to je to.... Ovisi naravno i od samog motora te noge vozača i naravno opterećenja.

Semberija mi je pričala da njihov Sprinter 160 KS na liniji za Sloveniju ima prosjek 11 litara...


Mada, ovo za Starliner i Skyliner ti ne vjerujem, al hajd :D
čekamo da vidimo koliko će Temsa popit kad krene s radom :D

Busfahrer

Npr. Setra 511 trosi isto kao i 515, od 20 do 22 l na autoputu.
Spprinteri oko 10-11,
Moje neko misljenje je da treba voziti ili sa sprinterom ili velikim busom, ne vidim neku i utedu na ovim 30-35 mjesta.
Jedino sto jeste pozitivno je parking i okretnost

Marko NS

Meni je bilo zanimljivo da cujem da C2 zglob 2020 godiste trosi oko 62 l a C2 solo oko 45 l bas je jaka potrosnja ima dosta neravnina. Dok Hybridi trose 10-15 l manje. Elektro moze na nekim linijama da izdrzi od ujutru u 6 do uvece do 20 h najvise.

Busfahrer

#109
Sto je tice elektricnih ja sam cuo da za 2 autobusa treba 4 vozaca, tj da jedam moze pola smjene da vozi...

Isto tako je bilo da je uzrok par pozara u garazama elektro autobusi, tj odredjeni model da je u svim garazama napravio pozar

https://www.welt.de/vermischtes/article234310454/Elektrobus-loeste-Grossbrand-aus-Muenchen-zieht-E-Fahrzeuge-aus-dem-Verkehr.html

Busfahrer

*greska za 2 vozaca trebaju 4 el autobusa :D

Surinam

Čitam ovo sa linka za Europa Cazin,da im Scanie troše 27/28l troosovinske.
To je super potrošnja


Marko_BL417

#112
Treba uzeti u obzir i brzinu

Ove Skanije voze liniju gdje je skoro sve autoput, aije isto (štaviše, prema mnogim vozačima i gazdama drastična je razlika) ako ideš konstantno 95, 96 ili 97 km/h i ako ideš 100 km/h.

Možda mnogi vozači koji su ovdje naveli respektabilnu potrošnju drže tempomat na 90 i nešto. Ne optužujem nikoga ali brzina je nepoznata

Isto zavisi i od terena, dal po brdima voziš 80 km/h ili po ravnoj cesti bez uspona

Marko_BL417

Citat: Marko_BL417  u 23 05, 2021, 00:04:21 PRIJEPODNE
Jesu li mrežice na sjedištima toliko skupe da se ne isplati kupovina novog autobusa s njima?

I jesu li toliko skupe da se naknadno ugrade u polovan autobus koji je uvezen bez njih, jer stvarno em estetski je ljepše nego da je onako golo, em ima svoju svrhu tokom višesatnog putovanja

Citat: The_Dubster  u 23 05, 2021, 00:38:59 PRIJEPODNE
Mislim da je to postalo kao i tv u autobusu - prevaziđeno.

Više štete nego koristi od toga. Slabo ko zna cijeniti to i što je još bitnije - pravilno koristiti. Obično se jako brzo razvale i onda onako vise što daje baš loš dojam o busu i firmi pa ja i razumijem odluke da se to počinje izbacivati...

Citat: setra315gt-hd  u 23 05, 2021, 19:25:42 POSLIJEPODNE
To ste tice mrezica to uopste nije skupo. Ja sam kupovao u Turskoj mjenjao ih a sto se tice toga ne treba to uopšte stavljati jer niko od putnika ne zna cuvati i paziti. Brzo se potrgaju razvuku jer u njih ubacuju po 2 velike flase vode, jakne svasta nesto

Ne znam jel cijena univerzalna za sve proizvođače i godišta (eto sa nekim odstupanjem od ± 5-10 € radi konkurencije ako uopšte postoji), ali za Tourisma najnovije generacije jedna mrežica košta 80€

mb190

Pozdrav, da li neko ima fotografije od starih Mercedesa iz Laser d.d(sada d.o.o.) i Krajnović d.o.o.?

The_Dubster


mb190

Ne, imam fotografije od O405/G i O407
Zanima me ima li neko od onih što su prije ovih bili nisam siguran jesu li bili O305 ili O307 i jesu li imali O305G?

The_Dubster

evo sad sam provjerio i imali su 3x Mercedes O307.

Malo sam tražio po našem starom arhivskom forumu i jedino sam našao ovo iz 2014
http://i.imgur.com/JK24kHp.jpg - autor naveden na slici

mb190


MAN464

tko ono ima sprintera sa travego štopkama?


BVB